Ağvada Ne Yenir ?

Balık türleri, deniz ürünleri, salatalar, mezeler

İstanbul’un balık ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılayan Ağva’nın balıkları, kendine has bir lezzet ile harmanlanmıştır: Karadeniz balıkları, iki dere arasında kalan Ağva’da tatlı su banyosuna gelirler ve böylece ayrı bir lezzete kavuşurlar.

Lüfer, palamut, çinekop, tekir, hamsi, sardalye, istavrit gibi balıklar son derece lezzetlidir. Izgara, fırın ya da tavada pişirilen ve kimi zaman defne yaprakları ile tatlandırılıp hazırlanan ve mevsim salataları, midye, kalamar gibi çeşitli deniz ürünleri veya zeytinyağlı mezeler ile sunulan balıklar; iştah kabartıcı niteliktedir.

Bu lezzetleri, Ağva Liman bölgesinde ya da Göksu Deresi kıyı otel ve restoranlarında bulabilirsiniz.

Kebaplar, pideler, lahmacunlar

Balığın yanı sıra kebap çeşitleri ile de midesine düşkün olanlara hitap eder Ağva. Liman’da göreceğiniz kebap restoran, Adana’dan Urfa’ya, ızgaralardan şişe, köfteden mezelere ve lahmacundan pideye her lezzetin hakkını vermektedir. Yine dere kenarındaki tesislerde bu lezzetleri bulmanız mümkündür.

Kır restoranları

Avcılık ile elde edilen bıldırcın, sülün, tavuk ve ördek gibi lezzetleri ise Ağva yolu üzerindeki kır restoranlarında tadabilirsiniz.

Organik gıdalar

Organik meyve ve sebzeler, taze et, süt ve yumurtalar satan pazarları ya da küçük tezgâhları da keşfetmeden Ağva’dan dönmeyin.

Avşa Adası
DMCA.com Protection Status